GİRİTLİ MAHALLEMİZİN UNUTULMAZ SİMALARINDAN ELMA YAĞCI ARAP AĞA (BAZ )

Üyelerimizin aile ve tanıdığı insanların fotoğraf ve anıları paylaşılacaktır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar: 6341
Kayıt: 05 Haz 2019, 22:41
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:

GİRİTLİ MAHALLEMİZİN UNUTULMAZ SİMALARINDAN ELMA YAĞCI ARAP AĞA (BAZ )

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 20 Haz 2020, 20:16

104699228_2669970249939824_7019609714102337460_o.jpg
104699228_2669970249939824_7019609714102337460_o.jpg (49.15 KiB) 522 kere görüntülendi
GİRİTLİ MAHALLEMİZİN UNUTULMAZ SİMALARINDAN ELMA YAĞCI ARAP AĞA (BAZ ).

Girit Göçmenleri mübadeleyle Türkiyeye gelirken orada edindikleri meleke ve.mesleklerinide buraya beraberlerinde getirmiş , bazısı bu kadim meslekleri sayesinde hayatlarını idame ettirmiş ailesi ve evlâtlarının iaşe ve nafakasını bu sayede sürdürebilmişlerdir . Göçerlerken , sadece canlarını kurtarabilmek ve kendilerini ANAVATANIN şevkatli kollarına atabilmek için başka hiç bir maddi varlık ve destekle gelmemiş , buradada her göçte olduğu gibi göçmenin getirdiği sıkıntılar ve trajediler içinde babadan oğula intikal etmiş olan meslekleriyle hayata tutunmaya çalışmışlardır..
Bunlardan biride dünyada tanıdığım en dürüst , en namuslu tertemiz saf bir kalbi olan resimde görülen ARAP AĞAYDI .. Fakirdi ama hiç yılmaz mevsiminde dağların yükseklerine çıkar dünyanın en faydalı bitkilerinden biri olan DAĞELMASI bitki ve meyvesini ( Adaçayı ) ayrıca kekik bitkisini toplar babadan öğrendiği usullerle onların şifalı yağlarını üretir ve saman dolu küçük bir sepetin içinde şişelerde muhafaza ettiği ve çok keskin bir kokusu olan ELMAYAĞINI ( FASKOMİLÂ) ve KEKİK yağını yanında bulundurduğu küçük şişelere koyup satardı . Bu bahsettiğim yağlar o kadar değerli ve şifalıdırki , bizim jenerasyon bilir evlerimizde her derde şifa olarak bulundurulurdu . Benim yaşlarımda olanlar ARAP AĞAYI hatırlarlar ..

Karnınız ağrısa , fazlasını yaladığınız zaman insanı boğacak gibi olan Elma yağını dilinizin ucuyla yalar , göbeğinizede parmağınızla sürdüğünüz zaman , kısa bir süre sonra ağrınız geçerdi.
Üşüttüyseniz biraz yalayıp , ayaklarınızın altına ve sırtınıza parmaklarınızla sürdüğünüz zaman , soğuk algınlığınızı derhal alırdı .
Karnınız ağrıdığı zaman , bir bardak suya damlatacağınız birkaç damla Kekik yağı veya suyu karnınızın acısını hemen dindirirdi ..
İnanın ben halen evimde Elma yağı ve Ķekik yağını itinayla bulundururum . Artık eskisi kadar OTACILIK pek kalmadığı için bu bahsettiğim yağları bulmak pek kolay olmuyor . Ama ben kim nerede satıyorsa arayıp , sorup bulup satın alırım .. Evlâtlarımız ve torunlarımız küçükken bu şifalı nesneleri hep kullanmışızdır ..
ARAP AĞA bizler çocukken koluna taktığı sepetle mahalle mahalle gezer ( ELMA YAĞCI - ĶEKİK YAĞCI - FASKOMİLÂ ) diye bağıra bağıra Bodrumu turlar ailesinin nafakasını çıkarmaya uğraşırdı . Allah rahmet eylesin . Evlâtlarından büyük erkek evlâdı Rahmetli AYDIN BAZ benim hem mahalle , hem İlk Okul sınıf arkadaşımdı . Oda babası gibi dünyanın en dürüst ve uslu insanıydı . Diğer oğlu rahmetli ALİ BAZ'da mahallemizin ve arkadaşlarının çok sevdiği bir kişiydi .. Maalesef bundan 6 -7 yıl kadar evvel Otobanda bir kavşakta sanırım bisikletiyle bir arabayla çarpışmış ve vefat etmişti . Torunu ise Bodrumluların sevip saydığı oda dedesi gibi efendi ve mütevazi olan ZABITA KAZIM BAZ'dır .
ARAP AĞAYI burada rahmetle anarım . Cennet mekânı olsun ..
NOT : Resim.ALİ ŞENGÜN fotoğraf arşivindendir )


Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar: 6341
Kayıt: 05 Haz 2019, 22:41
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:

Re: GİRİTLİ MAHALLEMİZİN UNUTULMAZ SİMALARINDAN ELMA YAĞCI ARAP AĞA (BAZ )

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 20 Haz 2020, 20:18

Biz de Bodrum Dernek başkanımız Zehra Levent Denizaslanı hanımefendi'nin paylaşımından aldık.
Saygılarımızla
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir