Gün Görmemiş Kız Masal 6

Girit Konulu Fıkralar
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

Gün Görmemiş Kız Masal 6

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 21 Ağu 2019, 17:46

Masal 6 Gün Görmemiş Kız

Bir anne bir de kızı varmış. Kızın yaşı geçmesine rağmen, evlenememişti. Gül bahçesinde otururken, padişahın oğlu oradan geçiyormuş. Yanındakilere, gün görmemiş kız aradığını söylemiş. Annesi bunu duymuş. Kızının eline diken batınca, Ahh benim gün görmemiş kızım diye seslenmiş. Padişahın oğlu bunu duymuş ve gidin kızı isteyin demiş. Kızın anası “tamam” demiş ama bir şartla. Kızımı gerdeğe kadar kimse görmeyecek. Kabul etmişler. Düğün olmuş. Padişahın oğlu duvağı açınca ne görsün, karşısında yaşlı bir kadın. Kızmış ve camdan atmış gelini aşağıya. Aşağıda bir incir ağacı varmış. Orada sabaha kadar oturmuş.

Bir annenin hiç konuşmayan bir çocuğu varmış. Her sabah çocuğunu gezmeye çıkarır, ilginç bir şey görür de çocuğu konuşur diye umuyormuş. Çocuk ağaçtaki gelini görünce, “aa incir ağacında gelin” demiş. Annesi çocuğunun konuştuğunu görünce, geline, “dile benden ne dilersen” demiş. Meğerse kadın bir peri kızıymış. Gelin, 15 yaşında bir kız olmak istiyorum demiş. Dileği hemen gerçekleşmiş.

Padişahın oğlu sabah pencereden bakmış, ayın on dördü gibi parlak bir kız. Ahh ben ne yaptım demiş, pişman olmuş ve kırk gün kırk gece düğün yapmışlar. (K.18)

(Bitirme Tezi, Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 1977), s. 137

Nazım ÇOKİŞLER TEZİNDEN ALINTIDIR.
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir