Eşit Taksimat

Girit Konulu Fıkralar
Cevapla
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Mesajlar: 6155
Kayıt: 05 Haz 2019, 22:41
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 1098 kez
Teşekkür edildi: 27 kez
İletişim:

Eşit Taksimat

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 21 Ağu 2019, 08:21

Eşit Taksimat

Bir zamanlar bir gariban varmış, evlenemiyormuş. O çevrenin ileri gelenleri “Bu gariban adam evlenemiyor. Gelin birlik olalım da bunu evlendirelim.” demişler.

Benzer bir gariban kızcağız bulmuşlar, evlendirmişler. Evli çift, üç beş gün gelin güvey olduktan sonra evde yiyecek bir şey kalmamış. Sabah damat kalkmış, acı acı “Bugün ne olacak, ne yiyeceğiz”, diye düşünmeye başlamış

Bu sırada komşunun tavuğu duvardan atlamış. Hemen tavuğa bir çomak atmış, tavuğu devirmiş, yakalayıp kesmiş, getirip hanımına vermiş: “Bunu temizle, pişirelim, yiyelim.” demiş. Gelin temizleyip hazırlamış ama pişireceği sıra fark etmiş ki evde yağ yok. Kocası: “Git Kazım’ın evinden yağ iste. Nasılsa biliyorlar garibanız biraz verirler.” Gelin hanım gitmiş, bir şişe yağ vermişler. Kadın tavuğu bu zeytinyağıyla bir güzel kavurmuş, tabağın içine koymuş. Yemeye başlayacaklarken bu defa da ekmeğin olmadığını fark etmişler. “Ali efendinin evinden iste. Nasılsa biliyorlar halimizi, verirler.” demiş kocası.

Kadın gitmiş Ali efendinin evine ekmek istemeye. Gariban damat da tavuğun üzerine bir tabak daha kapatmış, almış tavuğu padişahın sarayına gitmiş. “Padişahım, size küçük bir hediye getirdim, kabul ederseniz sevinirim.” demiş. Padişah bakmış ki bir kızarmış tavuk. “Hanım gel bakalım, bu vatandaş bizi çok seviyormuş, bak bize hediye getirmiş.” Sonra garibana dönerek, “Bu tavuğu şimdi üçümüz arasında hak geçirmeden eşit taksim edeceksin, hak geçirirsen kelleni keserim.” demiş.

Gariban güç durumda kalmış. Bacağın birini padişaha vermiş, öteki bacağı da hanıma vermiş. Kanadın birini padişaha, ötekini hanıma vermiş. Gövdeyi de kendine almış. “Tamamız padişahım.” demiş.Padişahın hoşuna gitmiş bu taksimat. Garibana bir tabak altın vermişler. Gariban da çarşıya gitmiş; yiyecekler almış, evine gelmiş. Kadın kocasını içeri almış. Oturmuşlar, yemişler, içmişler. Gariban karısını da çarsıya götürmüş, ona da takım giysiler almış.

Gariban çiftin bir Yahudi komşuları varmış. Yahudi adam karısına “Git o şapşal kadının ağzını ara bakalım, nereden bulmuşlar bu şeyleri alacak parayı.” demiş. Kadın gitmiş, sormuş bunları alacak parayı nereden bulduklarını. Gariban gelin de anlatmış “Biz padişaha bir tavuk hediye götürdük, bir tabak hediye altın aldık.”
Yahudi kadın kocasına söylemiş. Yahudi adam telaşla ben ne yapsam diye düşünmeye başlamış. Bakmış evde beş tane yumurta var, almış bu yumurtaları haşlamış, boyamış, süslemiş, bir paket yapmış, o da gitmiş padişaha

Padişah ona da “Bu yumurtaları hak geçirmeden taksim et. Yoksa kafanı keserim.” demiş. Beş tane yumurtayı üç kişi arasında nasıl taksim edeceğini bilmeyen Yahudi’yi ter kesmiş, padişahın da canı sıkılmış. “Gidin bana o garibanı çağırın, gelsin.” demiş.

Gitmişler garibanı bulmuşlar, getirmişler. Padişah, “Yahudi bu yumurtaları getirdi. Ama taksim edemedi. Sen bunları taksim edebilir misin?” diye sormuş. “Padişahım, bundan kolay ne var.” diye cevaplamış gariban adam.

Gariban, bir yumurta padişahın önüne koymuş. Bir yumurta kendi önüne, üç yumurtayı da hanımın önüne koymuş.
“Tamamız padişahım.” demiş. “Nasıl oluyor bu iş?” diye sormuş padişah. “Sende iki tane var, bir de bu üç. Bende iki tane var, bir de bu üç. Hanımda hiç
yoktu. Onda da üç tane oldu.”


Garibana bir tabak daha altın verip göndermişler. Yahudi’ye de bir güzel sopa çekmişler. (K.23)


(Bitirme Tezi, Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 1977), s. 137

Nazım ÇOKİŞLER TEZİNDEN ALINTIDIR.
Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir