13 Aralık 1923 Çanakkale Gazetesi Muhacirlere Yardım edelim Haberi

Girit Konulu Gazete haberleri
Kullanıcı avatarı
eyuphuseyin
Site Admin
Teşekkür etti: 1098 kez
İletişim:

Mesaj gönderen eyuphuseyin » 25 Tem 2019, 19:42

Çanakkale’de yayınlanan Çanakkale gazetesinin 13 Aralık 1923 tarihli nüshasında “Muhacirlere
yardım Edelim” başlığıyla çıkan yazıda muhacirlerin Yunan zulmü altında bulunduklarına ilişkin
ifadeler söyle anlatılıyordu30:
“ Ülkemiz her taraftan düşman muhâcemâtına maruz kaldığı günlerde azim ve imanımızla
çıkardığımız büyük ordu vatanımızı hain düşman ayaklarından kurtardı. Bu suretle, Anadolu ve
Trakya’da yapılan mezalim nihayetlenirken esir vatan parçalarında dindaşlarımız şedit bir işkenceye
tabi tutuluyorlardı. Ve son zaferimizle sersemlemiş alçaklar hiddetlerini zavallı, silahsız kardeşlerimize
tahammülfersa mezalim icra etmekle teskin ettiler. Gençler öldürüldü. Irza geçildi; hanmanlar
söndürüldü. Daha nice akıl ve hayale sığmayacak şenaatler irtikâp edildi. Aç ve susuz; evsiz kalan
Garbi Trakya’da Girit’te bulunan din kardeşlerimiz bitkin bir vaziyette bizden istimdada başladılar.
Feryatlar her Türk’ün kalbini sızlattı. Her gün yüzlercesi hâke serilirken her gün binlercesi zulüm ve
işkence kurbanı olurken Türkün asil necip kanı damarında nasıl duruyordu....
Bizi kurtarınız!? Diye feryat eden bu Müslümanlar son bir ümid-i necat taşıyordu. Hicret etmek
yada ölüm
Matem bulutları afâkı kaplamış, hiçbir taraftan ümit-i halas yok iken bu iki kelime onlara büyük
bir cesaret bahşediyordu. “ölüm” ne tatlı bir hülya. Lakin murdar ellerde caniyane katledilmeği arzukeş
bir Türk kalbi yoktur. Türkün şanına yakışır bir ölüm. Mertçe ölmek vardır. İşte dindaşlarımız buna
meftun-u meclûbtu. Caniyane ve vahşiyane ölümden kurtulmak için Türk ve Müslüman kardeşlerinin
28 THAM, No: 29, 15 Kanûn-ı sânî 1340(1924), s. 150.-151
29 Balıkesir’de yayınlanan Zafer-i Millî gazetesinde “Muhacir Kardeşlerimiz İçin ” yayınlanan ve “Kalender” mahlasıyla yazılmış olan bu yazı için aguş-u şefkat ve hamiyetine almak lazımdı

bkz. THAM, No: 29, 15 Kanûn-ı sânî 1340(1924), s. 151-153.
30 Çanakkale’de çıkan Çanakkale Gazetesi’nde “Muhacirlere Yardım Edelim” başlığıyla yayınlanan ve Riyazi Kazım
tarafından yazılan bu yazı için bkz. THAM, No: 29, 15 Kanûn-ı sânî 1340(1924), s. 154-155.

Ma ida thelis na su ğo,oste va zis çe nase
Se hrisoprasina dendra,na thetis na kimase.

Sana ne dememi istersin,yaşayıp var olman için
Altın yeşili ağaçların altında,yatıp uyuman için

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir